Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар до сега вакцина Астра Зенека примиле 300 граѓани, нема пријави за сериозни несакани реакции

Објавено

на

На вакциналниот пункт при Здравствениот Дом во Гостивар наменет за антиковид имунизација, до сега вакцина примиле околу 300 граѓани. Одговорните оценуваат дека вакцинацијата се одвива добро и непречено. На почетокот дозите беа наменети за највозрасните, над 77 години, а сега согласно насоките од Министерството за здравство возрасната граница е спуштена.

„Вакцинацијата во Гостивар се одвива многу добро. До сега се вакцинирани околу 300 граѓани. Најпрво старосната граница беше над 77 години, но постепено се намалуваше и сега вакцинираме заинтересирани граѓани кои имаат над 60 години. До сега не е пријавен ниту еден случај на потешка реакција, имавме само два случаи на поблага реакција со покачена температура која траеше 24 часа и со примена на аналгетици, парацетамол се спушти, по што пациентите немаат други проблеми. Големо задоволство ми е што нема пријави за посериозни несакани реакции, затоа што и за нас сето ова е ново“, изјави д-р Дафина Богданоска.

Гостивар во првата тура доби 500 дози вакцини од Астра Зенека и сите термини беа закажани на самиот старт на имунизацијата. Сепак, има и примери кога граѓаните не се појавуваат на одредениот термин, па медицинските тимови ги потсетуваат или прават реорганизација за да нема застој во процесот.

„Поголемиот број граѓани доаѓаат на закажаните термини, но има и такви кои не се појавуваат. Гледаме да бидеме рационални, затоа што едно флаконче има 10 дози, да нема расходи, да не се фрла вакцината, па ги повикуваме по телефон, или други пациенти кои се заинтересирани да примат вакцина.“,  вели д-р Богданоска.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 7 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 7 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 10 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 11 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 12 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 13 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 13 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 14 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 15 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 15 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 17 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 18 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 19 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена