fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар има само 6 активно заразени со коронавирус

Објавено

на

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 773 тестови, а регистриран е 21 нов случај со КОВИД-19 и 71 оздравен пациент. Од 21 новозаболен, кај петмина се регистрирани реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

  Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ дополнително се регистрирани две починати лица од Скопје (66г) и Штип (80г). Лицата, кои починале во домашни услови, се регистрирани како починати во периодот од 29.04. до 01.05.2022 година, соопшти Министерството за здравство.

  Од 21 новозаболен од Скопје се 9, Битола 5, Кавадарци и Охрид по 2 и Штип, Кичево и Делчево по 1. Од 71 оздравен пациент од Битола се 21, Скопје 16, Кавадарци и Охрид по 7, Кичево 5, Прилеп и Берово по 4, Куманово 2 и Штип, Кочани, Неготино, Ресен и Демир капија по 1.

  Направени се 773 тестови преку: ИЈЗ-87, ЦЈЗ Куманово-4, Судска медицина-1, Жан Митрев (Филип Втори)-28, Авицена-22, Биотек-26, Систина-20, лабораторија Лаор-23, Плодност-12, Никоб Лаб-114, ВФВ Медикал-24, Ели Медика Плус-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–4 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 400.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.023.422 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 309.790, бројот на оздравени пациенти е 299.936, на починати е 9.282, а на активни случаи изнесува 572.

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 145626, Активни 280
  Куманово 16632, Активни 6
  Битола 15372, Активни 130
  Прилеп 14150, Активни 24
  Тетово 13449, Активни 8
  Кавадарци 10641, Активни 17
  Велес 9762, Активни 6
  Гостивар 9579, Активни 6
  Охрид 8845, Активни 17
  Струмица 8056, Активни 8
  Штип 8029, Активни 17
  Кичево 5622, Активни 12
  Кочани 5074, Активни 2
  Струга 4716, Активни 2
  Гевгелија 4401, Активни 3
  Неготино 3678, Активни 2
  Ресен 2718, Активни 5
  Свети Николе 2626, Активни 2
  Радовиш 2528, Активни 0
  Крива Паланка 2413, Активни 0
  Делчево 1976, Активни 6
  Дебар 1673, Активни 0
  Берово 1658, Активни 11
  Валандово 1485, Активни 0
  Виница 1391, Активни 3
  Пробиштип 1266, Активни 1
  Богданци 1019, Активни 0
  Кратово 965, Активни 2
  Крушево 926, Активни 0
  Демир Хисар 830, Активни 2
  Македонски Брод 736, Активни 0
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 523, Активни 0
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 346, Активни 0.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Технологијапред 5 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 6 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 7 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 8 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 10 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 12 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 12 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 13 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 14 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 16 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 18 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 19 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена