Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар ќе почне кампања „Сончогледи за невидлива попреченост“

Објавено

на

Гостивар ќе се вклучи во кампањата „Сончогледи за невидлива попреченост“, која има за цел да помогне лицата со попречености и нивните семејства да добијат приоритет и поддршка при обавување на секојдневни активности и обврски. Лицата со попречености и родителите ќе добијат ленти со сончогледи, преку кои граѓаните и институциите треба да се сензибилизираат да им дадат предност, да не чекаат во редици пред шалтер, во продавница, пред банки итн.

Кампањата во Гостивар ќе ја спроведат Ресурсниот центар и општината. Наредната недела предвиден е настан на кој ќе се промовира кампањата, ќе бидат поделени ленти и информативни плакати коишто ќе се постават на јавни места, на влезови на маркети, банки, институции и слично.

„Целта е да се подигне видливоста на оваа ранлива група деца и граѓани, да се подигне свеста на јавноста дека се работи за лице со попреченост или родител на дете со попреченост. Значи кога ја носи лентата со сончоглед, луѓето да имаат трпение, да му се овозможи предност, да биде услужено побрзо, да му се пружи помош доколку е неопходно. Лентите со сончогледи ќе ги добијат исклучиво лица со попречености и нивни родители и на нив ќе има и картичка со податоци“, појасни Маргарита Милошеска од Ресурсниот центар. За почеток обезбедени се педесетина ленти со сончогледи.

Идејата за кампањата со сончогледи, потекнува од Велика Британија кога во 2016 година управата на лондонскиот аеродром се запрашал како би ги препознале лицата со невидлива попреченост, за да им дадат предност. Тогаш приватна компанија го креирала брендот „Сончоглед“, кој понатаму почнал да се прифаќа како универзален, а кампањата да се шири во повеќе земји.

фото:Фејсбук група/Сончогледи за невидилива попреченост

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 16 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 18 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 23 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена