fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Гостивар ќе се одржи Штафета на еднаквоста

Објавено

на

Гостивар ќе даде поддршка на лицата со попречености и ќе го подигне гласот за поголема свест за проблемите и препреките со кои се соочуваат овие граѓани. Во недела (23 септември), за прв пат во Гостивар ќе се одржи “Штафета на Еднаквоста“. Целта е да се испрати порака дека лицата со попреченост се дел од општеството и треба да бидат прифатени како еднакви со сите.

Штафетата на еднаквоста ќе започне на ул„Илинденска“ во 13 часот. Активноста ја организираат Здружението Вера од Струмица, Здружението Заедно Можеме од и Ресурсниот центар на родители на децата со посебни потреби во соработка со  општина Гостивар.

Организаторите ги повикаа граѓаните во што поголем број да ја дадат својата поддршка и да присуствуваат на настанот. На штафетата, покрај децата и лицата со попреченост најавено е учество и на ученици, активисти, волонтери, поддржувачи, како и уметници од музичката естрада.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!