Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар ќе се постават 60 контејнери за селектирање отпад

Објавено

на

На повеќе локации во Гостивар ќе бидат распоредени 60 контејнери за селекција на отпад. Проектот, со кој се цели да се создадат поадекватни услови за селектирање на ѓубрето е на Министерството за животна средина и просторно планирање, а ќе се спроведе во соработка со локалната самоуправа.

„Министерството побара од нас како општина да лоцираме места на кои ќе се постават 60 контејнери, од кои 30 во жолта и 30 во сина боја во кои ќе се селектира хартија, картони, лименки и пластика. Тие ги обезбедуваат за општините кои имаат над 23.000 жители.  Ги инфромирав во ЈП Комуналец и побарав да одредат контакт лица за координација. Очекуваме информација од Министерството кога ќе почнат да се расподелуваат контејнерите“, вели Зуди Џелили, раководител на Секторот за животна средина во општината.

За да се подигне свеста на граѓаните за значењето од чување на јавната чистота и селектирањето отпад ќе се реализираат повеќе активности. Една од нив ќе биде генерална акција за чистење заедно со училиштата и институциите на Денот на екологијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена