Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар ќе се постават 60 контејнери за селектирање отпад

Објавено

на

На повеќе локации во Гостивар ќе бидат распоредени 60 контејнери за селекција на отпад. Проектот, со кој се цели да се создадат поадекватни услови за селектирање на ѓубрето е на Министерството за животна средина и просторно планирање, а ќе се спроведе во соработка со локалната самоуправа.

„Министерството побара од нас како општина да лоцираме места на кои ќе се постават 60 контејнери, од кои 30 во жолта и 30 во сина боја во кои ќе се селектира хартија, картони, лименки и пластика. Тие ги обезбедуваат за општините кои имаат над 23.000 жители.  Ги инфромирав во ЈП Комуналец и побарав да одредат контакт лица за координација. Очекуваме информација од Министерството кога ќе почнат да се расподелуваат контејнерите“, вели Зуди Џелили, раководител на Секторот за животна средина во општината.

За да се подигне свеста на граѓаните за значењето од чување на јавната чистота и селектирањето отпад ќе се реализираат повеќе активности. Една од нив ќе биде генерална акција за чистење заедно со училиштата и институциите на Денот на екологијата.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена