Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар ќе се постават уште две мерни сензорни аеро станици

Објавено

на

  Гостивар ќе добие уште две мерни станици со ласерски сензор за квалитетот на воздухот. Како мрежа, заедно со постоечките три, во иднина ќе даваат поцелосна слика за состојбата со аерозагадувањето во градот.

  Според најавите, новите мерачи ќе бидат ставени во функција за околу две недели. Локациите се‘ уште се под знак прашалник, но најверојатно тоа ќе биде на патот кон Русино кај некогашните касарни и во околината на некогашна Силика.

  За таа цел, Општина Гостивар потпиша меморандум за соработка со група граѓани кои претходно  веќе поставија две сензорни станици за квалитет на воздухот.  

  „Податоците од мерните станици ќе се прикажуваат на веб страницата на општината. Важно е граѓаните да може точно да се информираат дали и колку е загаден воздухот. Се надевам дека ова е само почеток на нашата соработка. Доколку има потреба, во иднина ќе поставуваме мерни станици и на други локации, кадешто има потенцијални загадувачи.“, изјави градоначалникот Арбен Таравари, кој денес во својот кабинет ги прими Благоја Беловинов и Богдан Јелискоски, дел од тимот млади гостиварци што го реализира проектот за сензорски мерни станици.

  „Целата идеја со Богдан започна зимата 2017 кон 2018 година кога во Гостивар немаше ниедна мерна станица и не можеше да се добие информација колку е загаден воздухот, иако беше очигледно дека има загадување. Решивме да направиме наша сензорска мрежа, потоа од општината рекоа дека и тие се заинтересирани за таков проект, бидејќи имаат план да воспостават мрежа.“, рече Беловинов.

  Јелискоски додаде дека резултатите од мерењата се релевантни, затоа што се работи за напредна технологија.

  „Мерните сензори се прилично напредна технологија, моментално ги поставуваме и на клауд, што значи обезбедуваме максимален аптајм на самиот сервер. Имаше некои забелешки, дека на промена на времето топло-ладно би имало дискрепанца во мерењата, но во овие две години, не сме забележале некои значителни промени во резултатите.“, рече Јелискоски.

  Државната мерна станица е поставена во дворот на ОУ „Гоце Делчев“, а сензорните кај големиот пазар и близу бензинската на Макпетрол.

  „Со новите две станици и таа мрежа на вкупно пет, распоредени на различни делови од градот мислам дека ќе имаме добар мониторинг и ќе ги инофрмираме граѓаните каков воздух дишат“, изјави Зуди Џелили, раководител на секторот за животна средина во општината.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 2 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 3 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 4 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 15 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 16 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 19 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 22 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 ден

  ИутеКредит доделува целосна стипендија за постдипломски студии

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!