fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Гостивар лани 718 заљубени кажале ДА пред матичар

Објавено

на

Гостивар е на трето место во земјава по број на склучени бракови, веднаш по Скопје и Тетово. Според податоците кои ги објави Државниот завод за статистика, во текот на 2018-та година на подрачјето на Општина Гостивар биле формирани 718 брачни заедници. Ова покажува дека се одржува стабилно ниво и нема драстичен пад на склопување бракови, тренд кој беше забележан претходно.

Статистиката вели дека мажите почесто стапуваат во брак, по втор или по трет пат, отколку жените. Во Гостивар лани 61 младоженец кажал ДА по втор пат, а за 7 бракот што го склучиле им бил трет по ред. Што се однесува до невестите пак, 47 стапиле во брак по втор пат, а една барала трета среќа.

Бројката на разводи на годишно ниво се движи околу сто.

На подрачјето на Општина Врапчиште лани се регистрирани 246 нови бракови, а во Маврово Ростуше ги имало 73.

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на склучените бракови во 2018 година, на ниво на целата држава, во споредба со претходната година е намален за околу 2 % и изнесува 13 494. Намалување бележи и бројот на разводи и тоа за над 18%, а изнесува 1 620.

Најмногу бракови се склучени во месец август, а најмалку во март. Просечната возраст при склучување прв брак е 26,9 години за невестата и 29,6 години за младоженецот.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!