Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар манифестација „Да ја продолжиме традицијата“ – Горди и силни рурални жени

Објавено

на

Со пораки да се сочуваат и пренесуваат традициите од поднебјето на идните генерации, денес во Гостивар се одржува манифестација „Да ја продолжиме традицијата“, во организација на здружението на жени фармери „Моја Фарма“.

Во настанот учествуваат припаднички на понежниот пол од рурални средини, кои презентираат традиционални специјалитети, органски произведен зелечук, овошје, зимници, како и уникатни ракотворби.

Во последните години здружението „Моја фарма“ од Гостивар ги зголемува своите активности во реализација на проекти коишто ги опфаќаат темите на родова рамноправност во земјоделството, производството на органска храна, жена фармер-жена претприемач итн.

„Жената земјоделка најчесто е или на нивата или во домот грижејќи се за децата и постарите лица, па речиси и да не и преостанува време да посвети на сопствените потреби и нејзината еконосмка и социјална инклузија во општетсвото. Дополнително и повеќе од јасно е дека иако работи рамноправно со мажот во семејството речиси никогаш нема посебни сопствени приходи, па е целосно зависна од мажот, а за имот на свое име и да не зборуваме. На оваа манифестација руралните жени имаат можност да ја промовираат својата умешност во подготовка на традиционална храна, да остварат контакти со други рурални жени и разменат искуства кои можат да им послужат за во иднина да отворат сопствен бизнис. Како и секоја година наши гости се и членките на Здружението „Радика“ од Дебар кои се занимаваат со изработка на ракотворби. “, изјави Ранкица Божиноска од здружението „Моја фарма“, со напомена дека особено радува фактот што многу млади се вклучуваат во здружението и покажуваат интерес за активностите..

Манифестацијата „Да ја продолжиме традицијата“ се одржува по четврти пат со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 10 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 12 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 15 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 18 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 19 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена