Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар месецов заловени 76 кучиња скитници, се проширува капацитетот за згрижување

Објавено

на

  На подрачјето на Гостивар периодов се спроведуваат засилени активности за заловување и третман на кучињата скитници. Во текот на месец јуни заловени биле 76. Животните се третираат соодветно и се носат во стационарот, лоциран кај старите касарни.

  Процесот заеднички го спроведуваат гостиварската локална самоуправа и невладината Иницијативата за граѓански интеграции (ИГИ), задолжена за одржувањето на шелтер центарот, вработените, исхраната и грижата за кучињата.

  „Со ново одобрениот буџет, доделен на ИГИ од Општина Гостивар во износ од 999 илјади денари предвидени се неколку активности, кои ќе бидат фокусирани на третман на заловените кучиња и реконструкција на вториот стационар, кој се наоѓа во близина на постоечкиот што го користиме. Она што е значајно е што во месец јуни, заловени се 76 кучиња, од кои 42 се веќе третирани. Најпрво е делувано по пријава на граѓани на локации близу автобуската станица, Малеарди, Башњешница и други локации каде пријавиле граѓани. Важно е да напоменам дека имаме потполно нов тим што работат како заловувачи и верувам дека ќе излезат во пресрет на граѓаните во секој момент. Ако работиме со ова темпо, бројот на кучиња на улиците значително ќе се намали.“, изјави Анета Филипоска, проект координатор.

   

  Ветеринарката амбулатна „Нова-Вет“ на ветеринарот Миле Алексоски, е ангажирана за стручниот дел од третманот на кучињата.

  Заловените кучиња прво се прегледуваат дали се здрави, се прави тест на лајшманија, што е заразна болест и за луѓето, се третираат против цревни и надворешни паразити, шуга и слично, па се вакцинираат против беснило и им се става ушна маркица. И мажјаците и женките се стерилизираат и се носат на повеќедневнен престој во стационарот каде се следи нивното однесување. Агресивните кучиња со самата стерилизација се смируваат, па во тој случај може да се вратат на местото каде се заловени или ако некој изрази желба да ги вдоми. Би ја искористил приликата да апелирам да има такви луше, семејства кои ќе водмат кучиња.“, рече Миле Алексоски, доктор по ветерина, додавајќи дека лајшманија до сега не била детектирана кај ниту едно заловено куче.

  Стационарот кој актуелно се користи беше изграден во 2019-та година со проект поддржан од УНДП. Има 50 бокса внатре и услови за чување на околу 100 кучиња во дворот. Со реконструкцијата на стариот стационар, ќе се зголемат капацитетите за згрижување бездомни животни до вкупно 200-250.

  И покрај овие напори за намалување на бројката на улични кучиња за Гостивар, останува проблем што кучиња се носат од други градови. „Останатите општини знаат дека имаме стационар и носат кучиња, ги оставаат на улиците. Во Гостивар има околу 800 бездомни кучиња, но од другите места се носи дополнителен број и тоа е нешто што треба да се реши. Би истакнала дека во овој правец е потребна и помош од МВР за да може да се дејствува и ние да се фокусираме на кучињата што ги имаме на наша територија“, вели Филипоска.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 48 минути

  Реакција по средбата Заев, Рама, Вучиќ: „Жените се многу повеќе од слуги на мажите“

  Здравје и убавинапред 1 час

  Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

  Што, како, каде?!пред 3 часа

  Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

  Гостиварпред 4 часа

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 5 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 5 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 6 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 6 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 6 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 9 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Музикапред 9 часа

  DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 4 дена

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!