Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар мирна ковид состојба – денес без нови случаи, а 32 оздравени

Објавено

на

Состојбата со коронавирусот во регионот на Гостивар, барем според официјалните податоци од надлежните, останува стабилна. Вчера беа регистрирани три нови случаи, додека во денешниот извештај на Министерството за здравство нема ниту еден. На инфективното одделение во гостиварската болница хоспитализиран е само еден ковид пациент. Денес 32 лица се евидентирани како оздравени, со што бројот на активно болни падна на 35.

Во продолжение извештајот за последни 24 часа.

Во последните 24 часа направени се 3.491 тестирањe, а регистрирани се 487 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 230 • Куманово – 50 • Штип – 28 • Прилеп – 25 • Кочани –20 • Велес – 18 • Битола – 13 • Струмица – 10 • Гевгелија – 9 • Кавадарци, Охрид и Кратово – по 8 • Тетово, Неготино, Свети Николе и Ресен – по 6 • Кичево и Крива Паланка – по 5 • Струга и Пробиштип – по 4 • Радовиш и Виница – по 3 • Валандово, Богданци, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 2 • Берово и Демир Хисар – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица: 9 починати лица од Скопје (89г, 81г, 79г, 79г, 79г, 76г, 70г, 70г, и 61г), 3 починати лица од Куманово (74г, 74 г и 60г) и по едно починато лице од Валандово (83г), Кичево ( 63г) и Прилеп (59г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 23.09.2021 до 12.10.2021 година. Регистрирани се четири починати лица од Скопје и Велес, на возраст од 33 до 83 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а еден во домашни услови.
Регистрирани сe 1487 оздравени пациенти од:
• Скопје – 690
• Куманово – 130
• Тетово – 82
• Струмица и Кичево – по 60
• Велес – 58
• Прилеп – 45
• Штип – 39
• Охрид – 37
• Битола – 36
• Гостивар – 32
• Делчево – 29
• Струга – 25
• Свети Николе – 24
• Ресен – 19
• Радовиш – 18
• Кочани и Кавадарци – по 17
• Дебар – 14
• Крива Паланка – 11
• Виница – 9
• Гевгелија – 8
• Македонски Брод – 5
• Неготино, Берово и Демир Хисар – по 4
• Пробиштип и Македонска Каменица – по 3
• Крушево – 2
• Богданци и Дојран – по 1

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 8 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 9 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 10 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 11 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 13 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 14 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 15 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 16 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена