Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Гостивар нема морбили, се вршат вонредни проверки на вакциналните картони

По прогласувањето на епидемија на мали сипаници-морбили во реони на Скопје, низ целата територија на Македонија се преземаат вонредни превентивни мерки. Според информациите од епидемиолошкото одделение во Гостивар, на гостиварското подрачје до сега не е регистриран ниту еден случај на заболен од оваа болест, а во службата за вакцинација се прават вонредни контроли на вакциналните картони. Оние деца кои не ја примиле вакцината МПР, вонредно се вакцинираат.

Морбилите се заразно заболување со почетни симптоми слични на грип, објаснуваат лекарите: зголемена телесна температура, главоболка, малаксаност, солзење на очите, течење на носот, сува кашлица. Карактеристично е што во устата се појавуваат бели наслаги што се задржуваат два до три дена, а по еден до два дена се јавува осип на кожата.  Првиот осип обично се јавува навечер, во пределот на косата и по еден до два дена, се шири по целото тело.

Вирусот се пренесува преку воздух, со ситните капки секрет кои при кашлање, кивање и зборување ги исфрлаат болните или заразени лица.

 

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 2 часа

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 3 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 22 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!