Поврзи се со нас

Вести

Во Гостивар обука за аутизам – родителите и наставниците мора да бидат едуцирани

Објавено

на

 

Стручен тим од дефектолози, психолози и физиотерапевти од Албанија денес во Гостивар ги пренесуваа своите искуства и знаења од областа на аутизмот на родители на деца кои страдаат од ова невролошко нарушување и на вработени во училиштата и градинките. Обуката беше организирана на иницијатива на здружението на лица со посебни потреби „Порака“ од Дебар, со поддршка на гостиварската локална самоуправа.

„Цениме дека е важно да им се излезе во пресрет на родителите и наставниците во поглед на препознавање на аутизмот, методите на работа со децата и слично“, изјави  Беким Аме од Здружението „Порака“

Пред присутните се обрати и градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари кој потенцираше дека обуката е од голема корист за родителите и наставниците. „Проблемот со аутизмот станува се повидлив и ваквите настани овозможуваат да се воведат нови практики кои ќе им помогнат на аутистичните деца“, рече градоначалникот.

Во предавањата и преносот на искуства беа вклучени стручни лица кои работат со оваа категорија на деца во својата земја.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена