Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар одбележан 9 Мај: Младите треба да знаат како е извојувана слободата!

Објавено

на

Со собир, историски осврт и положување цвеќе, во Гостивар претпладнево беше одбележан Денот на победата над фашизмот 9 Мај. Настанот традиционално го организираше Општинскиот одбор на Сојузот на борци, а присуствуваа граѓани, ученици, претставници на партии и почитувачи на слободарските вредности.

„Длабоко ви се поклонувам на сите вас што доаѓате на одбележувањата и покажувате почит кон историјата. Пред се на учениците кои секогаш се присутни. Младите треба да бидат столбот на нашата иднина. Нема држава во светот без свои корени, без свое минато. На минатото се темели сегашноста, се планира иднината“, рече во поздравното обраќање Ратко Гиноски, претседател на Сојузот на борци-Гостивар.

На историските настани од народноослободителната и антифашистичка војна пред присутните, преку реферат потсети професорката по историја, Катица Аврамоска.

„Се потсетуваме на големите битки на македонскиот народ и народностите во текот на Втората светска војна, на формирањето на сопствена држава, на борбите на Македонците во Егејскиот и Пиринскиот дел на Македонија и на учеството на македонските единици во завршните операции за конечно ослободување на Југославија. Се потсетуваме на првите октомвриски истрели во 1941 година во Прилеп и Куманово, на формирањето на Комунистичката партија во Тетово, на февруарскиот поход, првото заседание на АСНОМ.  Но, да не ги заборавиме борците кои ги положија своите млади животи за да живеат во легендите и да служат за поука на младите генерации, да знаат како е извојувана слободата, како е создадена денешна суверена, невависна и самостојна Македонија.“, истакна Аврамоска.

Одбележувањето се заокружи со положување цвеќе пред споменикот на паднатите борци во градскиот парк.

Цвеќе положија и се поклонија делегации на Сојузот на борци, ВМРО-ДПМНЕ Гостивар и на СДСМ Гостивар.

Присутните со едноминутно молчење им оддадоа почит на оние кои го положиле животот за слободата.

 

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 42 минути

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 2 часа

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 4 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 9 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 10 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 21 час

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена