Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар одбележан Денот на македонската револуционерна борба, 23 Октомври

Објавено

на

Претстојниот државен празник, Денот на македонската револуционерна борба, 23 Октомври во Гостивар беше одбележан вечерва со пригоден настан, што го организираше гостиварскиот Сојуз на борци. На одбележувањето присуствуваа членови на боречката организација, пратениците во Собранието од Гостивар, Дафина Стојаноска од ВМРО ДПМНЕ и Драгољуб Филипоски од СДСМ, како и претседателите и членови на локалните партиски ограноци и почитувачи на слободарските традиции.

„Денешната свеченост ја посветуваме на 23 Октомври. Со нашата почит и искрена љубов кон нашата татковина порачуваме, нека ни е вечна и вековита. Во тоа име без разлика на тоа кои сме, какви сме и како се викаме, како и до сега, високо да го издигнеме слободарското знаме, знамето на мирот, заедништвото, толеранцијата и без резерви да чекориме кон иднината, во интерес на сите нас.“, рече во поздравниот говор,  претседателот на гостиварската боречка организација, Радислав Ѓиноски.

За почетоците и значењето на организираната револуционерна борба на македонскиот народ, преку реферат потсети професорот по историја Горан Павлоски.

„Појавата на револуционерната организација е една од најсветлите појави во македонската историја, која ја пробудила свеста кај народот дека е достоен да има своја држава. После нејзиното основање револуционерната идеја започнала брзо да се шири помеѓу широките народни маси, пред се‘ помеѓу прогресивната младина и нивните професори кои стануваат р‘бетот на организацијата. „Смрт или слобода“ била паролата под која организацијата постепено ги ширела своите редови, во неа се вклучиле голем број македонски интелектуалци. Посебна улога во дејствувањето и ширењето на организацијата имал Гоце Делчев, кој во нејзините редови се вклучил во 1894 година и станал најпрепознатлива фигура, кој со својот авторитет успеал да ја прошири мрежата на организацијата и до најмалите населени места. Организацијата набргу ќе прерасне во „држава во држава“ во Османлиската империја. Круна на таа организираност и борба беше Илинденското востание и Крушевската Република. Историски факт е дека Илинденското востание е дело на самиот македонски народ. Тоа беше борба за негов опстанок и ослободување.“ истакна Павлоски.

На 23 октомври 1893 година во куќата на книжарот Иван Хаџи Николов во Солун, шестмина македонски интелектуалци: Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Иван Хаџи Николов, Антон Димитров и Христо Батанџиев ги поставија темелите на Организацијата со што македонското национално-ослободително движење доби организиран облик. На почетокот наречена Македонски револуционерен комитет, потоа преименувана во ТМОРО, ВМОРО, а најмногу позната како ВМРО.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 4 минути

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 1 час

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 2 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 5 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 6 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 17 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 18 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 21 час

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 21 час

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 22 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 24 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 1 ден

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена