fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Гостивар одбележан Денот на независноста на Република Македонија

Објавено

на

Со свечен собир пред споменикот на паднатите борци во градскиот парк во Гостивар беше одбележат утрешниот празник, 8 Септември. Прославата по повод Денот на независноста на Република Македонија ја организираше Општинскиот одбор на Сојузот на борци од Гостивар. На одбележувањето присуствуваа граѓани, ученици, претставници од политички партии и здруженија.

За важноста на датумот и историската одлука донесена на 8 септември 1991 година,  зборуваше претседателот на боречката организаицја, Радислав Гиноски. Во своето обраќање, тој испрати порака дека иднината на Македонија треба да се гради со заеднички сили на сите граѓани и чинители.

„Наша обврска, задача и императив е сложно и заеднички преку нашето единство да продолжиме да ја градиме нашата држава и општетсвото како целина и да го исполниме аманетот на нашите предци кои докажаа како се сака, брани и гради сопствената татковина. Без разлика кои сме, какви сме, и како се викаме и на кој јазик зборуваме, високо да го издигнеме слободарското знаме, знамето на зедништвото и толеранцијата, добрите меѓуетнички односи и заеднички да зачекориме во иднината во интерес на сите нас, а посебно на младите генерации. Имаме потенцијали, високо развиена свест, потребно е само да се впрегнат сите сили, заеднички сложно, Република Македонија да ја внесеме во Европската Унија и Северноатланската Алијанса.“, рече Гиноски.

Букети цвеќе на споменикот на паднатите борци, положија делегации на боречката организација и на гостиварските ограноци на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и на ВМРО ДПМНЕ. Со едноминутно молчење им беше одадена почит на оние кои го положиле својот живот на слободна и независна држава.  .

Осми септември како државен празник е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!