Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар одбележани 75 години од стрелањето на активистите од НОБ

Пред спомен плочата близу црквата на градскиот плоштад во Гостивар, денес беа одбележани 75 години од стрелањето на шестмината активисти од Народноослободителната борба. Настанот го организираше Општинскиот одбор на Сојузот на борци.

„Во услови кога привршуваа завршните акции за конечното ослободување на Македонија и кога над хоризонтот се наѕираше новата зора и слободата, окупаторските власти преминаа на пресметка и репресалии со сите напредни и прогресивни сили кои се бореа за новото, напредното, за слобода и прогрес. На 10-ти номеври 1944 година во предвечерието на конечното ослободување на Гостивар, овде во црковниот храм тогаш „Свети Сава“, денес „Пресвета Богородица“ група балистички платеници, откако ги фатиле и брутално ги претепале пред очите на јавноста ги стрелале шестмината активисти. Временската дистанца не ја намалува болката кон нив, но уште посилна ја чини благодарноста за нивната жртва“, рече во своето обраќање Радислав Ѓиноски, претседател на Сојуз на борци-Гостивар

Стрелани биле: Васил Пејчиноски (Долна Бањица), Израил Зафироски (Долна Бањица), Маринко Ѓорѓиески (Долна Бањица), Сократ Павловски (Гостивар), Павле Петревски (Балиндол) и Киро Ристовски-Дрнц (Тетово).

На спомен плочата поставена во нивна чест беше положено цвеќе, а присутните им одадоа почит и со едноминутно молчење.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 28 минути

Апел од полицијата по растот на заболени во Гостивар – Мерките да се почитуваат максимално!

Гостиварпред 1 час

Акцијата за санирање на Русино ќе трае најмалку 4 до 5 дена, зафатена е поголема површина

Гостиварпред 2 часа

Дафина Стојаноска од ВМРО ДПМНЕ: И моите сограѓани Турци не се задоволни од оваа власт

Гостиварпред 3 часа

Србиноска на средба со граѓани со оштетен вид во Гостивар: ИНТЕГРА ќе води грижа за лицата со попречености

Гостиварпред 3 часа

Највисока бројка на заразени со корона во регион на Гостивар до сега, вкупно 23 – една почината пациентка и 8 оздравени

Гостиварпред 6 часа

17 нови решенија за изолација во Гостивар, исконтролирани 142 лица

Гостиварпред 7 часа

Приведен гостиварец заради закани кон функционер на Владата

Македонијапред 8 часа

Еве ја листата на сместувачки капацитети каде може да се плати со ваучер за домашен туризам

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!