Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар одбележани 78 години од Февруарскиот поход

Објавено

на

Со пригоден собир и положување на цвеќе пред споменикот на народниот херој Чеде Филипоски-Даме, кој и самиот бил учесник во походот. Во Гостивар денес се одбележаа 78 години од борбените операции од народноослободителната борба, познати како Февруарски поход. Настанот го организираше Сојузот на борци од Гостивар.

„Можат ли да се заборават вакви датуми и настани што во себе и со себе раскажуваат за човекот јунак, борците јунаци. Првата македонско-косовска бригада водела повеќедневни, деноноќни борби со бугарските фашистички сили, и таа ја води најтешката битка од своето формирање. Во нејзиниот состав се бореа 40-тина наши сограѓани. Некои за жал останаа на тој долг борбен пат. Загинаа гостиварците: Васил Василески, Борче Јованоски и Крсте Ѓиноски, вруточанецот: Слободан Пепоски, беличанецот: Светозар Спироски, ниќифорецот: Денко Дејаноски и богдевецот: Злате Малакоски. Да не замижуваме пред вистината, дека тие беа убиени во судир со бугарските фашистички сили. Денешново одбележување е само скромна почит кон сите нив кои го дадоа својот живот за слободна Македонија. Нека им е вечна слава“, рече во обраќањето пред присутните Радислав Ѓиноски, претседател на Сојуз на борци Гостивар.

Присутните на денешното одбележување со едноминутно молчење им оддадоа почит на загинатите борци.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 5 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 6 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

U shënua 78 vjetori nga pushtimi i Shukrtit në Gostivar

Објавено

на

Me një tubim të përshtatshëm dhe vendosjen e luleve para përmendores së heroit kombëtar Çede Filiposki-Dame, i cili edhe vetë ishte pjesëmarrës në pushtimin. Gostivari sot shënoi 78 vjet nga operacionet luftarake të luftës nacionalçlirimtare, të njohura si pushtimet e shkurtit. Manifestimi u organizua nga Aleanca e Luftëtarëve nga Gostivari.

“A mund të harrojmë data dhe ngjarje të tilla që flasin vetë për njeriun hero, luftëtarët heroikë. Brigada e parë maqedono-kosovare luftoi disa ditë, ditë e natë me forcat fashiste bullgare dhe po bën betejën më të vështirë që nga formimi i saj. Në të kanë luftuar rreth 40 bashkëqytetarë tanë. Disa për fat të keq qëndruan në atë betejë të gjatë. Vdiqën Gostivarasit: Vasil Vasileski, Borçe Jovanoski dhe Kërste Gjinoski, nga Vrutoku: Sllobodan Peposki, nga Belica: Svetozar Spiroski, nga Niqifori: Denko Dejanoski dhe nga Bogdeva: Zlate Malakoski. Të mos mbyllim sytë para faktit se ata u vranë në një përleshje me forcat fashiste bullgare. Shënim i sotëm është vetëm një nderim modest për të gjithë ata që dhanë jetën për një Maqedoni të lirë. Lavdi e përjetshme për ato”, tha para të pranishmëve Radisllav Gjinoski, kryetar i Aleancës së Luftëtarëve të Gostivarit.

Të pranishmit në përkujtimoren e sotme kanë mbajtur një minutë heshtje në nderim të luftëtarëve të rënë.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена