Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар одбележани 78 години од Февруарскиот поход

Објавено

на

Со пригоден собир и положување на цвеќе пред споменикот на народниот херој Чеде Филипоски-Даме, кој и самиот бил учесник во походот. Во Гостивар денес се одбележаа 78 години од борбените операции од народноослободителната борба, познати како Февруарски поход. Настанот го организираше Сојузот на борци од Гостивар.

„Можат ли да се заборават вакви датуми и настани што во себе и со себе раскажуваат за човекот јунак, борците јунаци. Првата македонско-косовска бригада водела повеќедневни, деноноќни борби со бугарските фашистички сили, и таа ја води најтешката битка од своето формирање. Во нејзиниот состав се бореа 40-тина наши сограѓани. Некои за жал останаа на тој долг борбен пат. Загинаа гостиварците: Васил Василески, Борче Јованоски и Крсте Ѓиноски, вруточанецот: Слободан Пепоски, беличанецот: Светозар Спироски, ниќифорецот: Денко Дејаноски и богдевецот: Злате Малакоски. Да не замижуваме пред вистината, дека тие беа убиени во судир со бугарските фашистички сили. Денешново одбележување е само скромна почит кон сите нив кои го дадоа својот живот за слободна Македонија. Нека им е вечна слава“, рече во обраќањето пред присутните Радислав Ѓиноски, претседател на Сојуз на борци Гостивар.

Присутните на денешното одбележување со едноминутно молчење им оддадоа почит на загинатите борци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 3 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 4 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 6 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 7 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 9 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 9 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 10 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 10 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 11 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 11 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

ФОТО ВЕСТпред 13 часа

„Борба“ на облаци и виножито на небото над Гостивар утрово… 

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

U shënua 78 vjetori nga pushtimi i Shukrtit në Gostivar

Објавено

на

Me një tubim të përshtatshëm dhe vendosjen e luleve para përmendores së heroit kombëtar Çede Filiposki-Dame, i cili edhe vetë ishte pjesëmarrës në pushtimin. Gostivari sot shënoi 78 vjet nga operacionet luftarake të luftës nacionalçlirimtare, të njohura si pushtimet e shkurtit. Manifestimi u organizua nga Aleanca e Luftëtarëve nga Gostivari.

“A mund të harrojmë data dhe ngjarje të tilla që flasin vetë për njeriun hero, luftëtarët heroikë. Brigada e parë maqedono-kosovare luftoi disa ditë, ditë e natë me forcat fashiste bullgare dhe po bën betejën më të vështirë që nga formimi i saj. Në të kanë luftuar rreth 40 bashkëqytetarë tanë. Disa për fat të keq qëndruan në atë betejë të gjatë. Vdiqën Gostivarasit: Vasil Vasileski, Borçe Jovanoski dhe Kërste Gjinoski, nga Vrutoku: Sllobodan Peposki, nga Belica: Svetozar Spiroski, nga Niqifori: Denko Dejanoski dhe nga Bogdeva: Zlate Malakoski. Të mos mbyllim sytë para faktit se ata u vranë në një përleshje me forcat fashiste bullgare. Shënim i sotëm është vetëm një nderim modest për të gjithë ata që dhanë jetën për një Maqedoni të lirë. Lavdi e përjetshme për ato”, tha para të pranishmëve Radisllav Gjinoski, kryetar i Aleancës së Luftëtarëve të Gostivarit.

Të pranishmit në përkujtimoren e sotme kanë mbajtur një minutë heshtje në nderim të luftëtarëve të rënë.

Популарно изминативе 100 дена