Поврзи се со нас

Репортажи

Во Гостивар отворен првиот официјален фан клуб на Бешикташ

Објавено

на

  Симболично на 19.03, во Гостивар беше официјализиран првиот фан клуб на турскиот фудбалски клуб Бешикташ. Фановите го избраа датумот, со оглед на тоа што клубот е формиран во 1903 година. Отворањето на фан клубот, кој е вистински рај за секој навивач на Бешикташ се случи во вистинска фудбалска атмосфера, различни генерации на едно место сите симпатизери на Бешикташ со навивачки песни и реквизити.

  За основањето, плановите, функционирањето на фан клубот разговаравме со дел од раководството на Besiktas JK Makedonya – Гостивар.

  Како дојде идејата да основате фан клуб на Бешикташ во Гостивар?

  BJKM: Како љубители на спортот и фанови на Бешикташ секогаш бевме заедно, со цел да се организираме подобро и службено да ги реализираме нашите планови во областа на спортот во Република Македонија се одлучувме да основаме официјално здружение.

  Која е целта на здружението?

  BJKM: Како прва цел е да се повлечеат си граѓани од лоши социјални навики, посебно младите. А после тоа да се оствари поголем интерес за турскиот клуб Бешикташ. Во план се да се организираат патувања на натпревари  каде настапува Бешикташ во Истанбул и во блискиов регион, не само во фудбал туку во сите спортови. Здружението не е само фан клуб. Во поголемата програма ни се и организирање на турнири, дури и формирање на спортски клуб се со цел за унапредување и развој на спортската култура во регионот и државата. Како здружение во план ни е и бизнисмените кои се навивачи на Бешикташ, економски да ги поттикнеме да инвестираат во нашиот регион.

  Каква е соработката со фудбалскиот клуб Бешикташ? Имате ли поддршка од Истанбул?

  BJKM: Во Гостивар отворен првиот официјален фан клуб на Бешикташ е прво здружение во Република Македонија што е одобрено од еден странски спортски клуб. Сите останати се само навивачки здруженија. Соработката од самиот почеток е голема и така ќе остане. Поддршката од Истанбул за сега е само морална. Но, како што спомнавме во нашите цели сите планови ќе бидат реализирани со поддршка на клубот Бешикташ.

  Која е процедурата за зачленување во клубот? Кој може да се зачлени?

  BJKM: Прво правило за тој што сака да се зачлени во клубот е да има симпатии кон Бешикташ. После доаѓаат други процедури. Полнолетни лица може да се зачленат со писмена изјава. Малолетните лица од 14+ години, мора да приложат писмена изјава, согласност од родител.

  Дека работата е сериозна говори фактот што овој клуб ќе биде регионален центар на сите останати фан клубови на Бешикташ кои ќе се формираат во иднина во овој регион. Лоцирани во централно градско подрачје, подготвени простории со сите услови за безпрекорно следење на натпревари, располагаат со квалитетен промотивен материјал, убаво изработена веб страна www.bjkmakedonya.com, активни се и комуницираат со своите членови преку социјалните мрежи. Се на се едно убаво, комплетно црно-бело катче каде сите навивачи на Бешикташ и љубители на спортот ќе може да се дружат.

  Седиштето на клубот се наоѓа на:
  Булевар ББ
  1230 Гостивар

  тел:+389 42 288 898

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Три нови позитивни на корона во Гостивар и пријавен смртен случај

  Гостиварпред 3 часа

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат од познаник

  Гостиварпред 6 часа

  Измамникот од Кочани осомничен дека силувал девојче во Гостивар е во притвор

  Гостиварпред 7 часа

  Промена на сообраќаен режим во дел од Гостивар

  Гостиварпред 9 часа

  Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

  Гостиварпред 10 часа

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 11 часа

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 11 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 13 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 14 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 15 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 1 ден

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 1 ден

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 7 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 5 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 1 недела

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 7 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 5 дена

  Во Маврово ќе се одбележат 115 години од раѓањето на г.г Доситеј, првиот Архиепископ на МПЦ

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 7 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!