Поврзи се со нас

Култура

Во Гостивар отворена изложба на графики од доајенот на македонското сликарство Александар Ацо Филиповски

Објавено

на

Во малата сала на Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, вечерва беше отворена ликовна изложба на графики на доајенот на современото македонско сликарство, Александар Ацо Филиповски.

На отворањето на изложбата присуствуваше и самиот сликар Филиповски, кој и во својата деветта деценија активно твори и создава нови ликовни дела. Ова е негова седма изложба во Гостивар, првата ја одржал во далечната 1962 година.

„Во Гостивар од почетокот до сега имам изложено шест пати, оваа ќе биде седма. Првата изложба ја одржав во 1962 година веднаш по завршувањето на уметничката школа, кога се вработив како наставник и ја одржав токму во училиштето во кое работев во Гостивар, а последната ја имав во 2006 година. Сега, по толку време, повторно се враќам со изложба посветена на теми од овој крај, вклучувајќи ги Гостивар, Маврово, Ниќифорово и Леуново. Можам да се пофалам дека имам создадено околу 2000 уметнички дела, што е значаен број за наши услови. Јас сум еден од ретките уметници со најголем број дела со национален карактер. Работам речиси 70 години во уметноста и верувам дека треба прво да ја сакаме нашата татковина и да ја претставуваме преку уметноста“, изјави за Gostivarpress.mk, уметникот Ацо Филиповски.

Пред присутните краток осврт на животот и делото на Александар Филиповски даде неговата ќерка, Мира Филиповска, потенцирајќи дека уметноста низ целиот живот на Филиповски, а и во нивниот дом, била главна преокупација.

На изложбата, која беше од продажен карактер, беа претставени дела инспирирани од Мавровскиот крај, кој е најзастапен во неговото творештво, како: „Мојот зелен рај“, „Есен во Маврово“, „Радика“, „Поплавена црква“, „Македонски фолклорни белези“, „Мавровчанка“, „Галичанка“, „Жена од Полог“, „Ростуше“, „Црквата Св. Богородица – Гостивар“ и други.

Ацо Филиповски (6)
Ацо Филиповски (3)
Ацо Филиповски (8)
Ацо Филиповски (4)
Ацо Филиповски (9)
Ацо Филиповски (2)
Ацо Филиповски (5)
Ацо Филиповски (10)
Ацо Филиповски (7)
Ацо Филиповски (6) Ацо Филиповски (3) Ацо Филиповски (8) Ацо Филиповски (4) Ацо Филиповски (9) Ацо Филиповски (2) Ацо Филиповски (5) Ацо Филиповски (10) Ацо Филиповски (7)

 

Изложбата во Гостивар ќе биде отворена до 23 јуни.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена