Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Гостивар отворена изложба за животот и делото на Ченто

Во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, денес беше отворена изложбата „Ченто – биографија низ фотографија“ на историчарот Рубин Белчески. Изложбата содржи дваесетина паноа, на кои се прикажани околу 250 фотографии, записи и документи врзани за животот и делото на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ.

Како што беше речено на отворањето, целта на изложбата е да се долови животниот пат на Методија Андонов – Ченто, на еден поинаков начин.

„На фотографиите е прикажан животот на Ченто, од неговото раѓање, до неговата смрт“, рече Радислав Ѓиноски, претседател на Сојуз на борци Гостивар.

Авторот објасни дека фотографиите и документите ги собирал повеќе години, истражувал во македонските музеи, институции, приватни архиви, а голема помош имал и од семејството на Ченто. Тој истакна дека планира да објави и публикација – фотомонографија посветена на оваа значајна историска личност од македонската историја.

„Со осамостојувањето на Македонија, почна почесто да се зборува за името на Ченто и поголем број на публицисти, историчари, новинари почнаа да пишуваат за неговите лик и дело. Тоа беше поттик и за мене, и јас да дадам свој придонес во расветлувањето, а пред се` во презентирањето на ликот и делото на Ченто“, рече Белчески.

Изложбата ќе биде поставена во Центарот за култура во Гостивар, десетина дена. Истата до сега е претставена низ сите поголеми градови во Македонија, а со неа лани се одбележаа 115 години од раѓањето и 60 години од смртта на Ченто.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!