Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар по четврти пат протест против поскапувањето на струјата – „леташе“ тоалетна кон ЕВН

Објавено

на

И овој петок во Гостивар се одржа протест против одлуката на Регулаторната комисија за зголемување на цената на електричната енергија. Ова беше четврти протест по ред, а се организираше во вид на протестен марш. Учесниците тргнаа од пред Центарот за култура, преку булеварот „Браќа Ѓиноски“ до зградата на ХЕЦ Маврово, па во централното градско подрачје, завршија пред објектот на ЕВН.

Граѓаните носеа транспаретнти со натписи ЕВН мафија, ЕЛЕМ мафија итн.

Повторно беа прочитани барањата: да се поништи одлуката за поскапување на струјата од 7,4%, да се распушти Регулаторната комисија, да се укине монополот на ЕВН.

Организаторите од навивачката група Кастриоти нагласија дека протестите се чисто граѓански, немаат политичка заднина и ги повикаа претставниците од сите политички партии да се приклучат за поддршка.

Вечерашниот марш во Гостивар помина мирно, без инциденти. Единствено, на крајот од протестот учесници фрлија ролни тоалетна хартија и јајца кон објектот на ЕВН, по што се разотидоа.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена