Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар почнува со работа Центар за згрижување на жртви на семејно насилство

Објавено

на

Жртвите на семејно насилство во Гостивар ќе добиваат засолниште и заштита во посебен Центар за згрижување. Таму, ќе им се пружа психолошка, медицинска и друг вид на неопходна помош и поддршка од стручни лица, за да можат да се справуваат со траумите предизвикани од претрпеното насилство.

На денешната седница на Советот на Општина Гостивар едногласно беше донесена одлука со што се овозможи почеток на работа на Центарот, под водство на невладината „Етика“ , која по објавен јавен повик е избрана од страна на Комисија.

„Ваков тип на проект е наше дамнешно барање. Нашата организација со оваа проблематика се занимава од 2003-та година и сметаме дека е нешто најпотребно за жртвите на семејно насилство. Центарот располага со простории од околу 105 метри квадратни, со капацитет за згрижување на 8 до 10 лица.“, рекоа од „Етика“.

Општина Гостивар за работата на Центарот ќе издвои 1 милион и 200 илјади денари.

„Сите постапки и процедури беа спроведени според правилници и прирачник, во кои, меѓу другото е наведено дека заради заштита на жртвите и нивниот идентитет, забрането е да се даваат информации за локација на Центарот и одредени детали“, појасни Имерлие Салиу од општинскиот Сектор за социјална заштита.

Семејното насилство е горлив проблем во чие надминување и ублажување на последиците треба да се вклучуваат сите релевантни институции, полицијата, социјалните служби, судовите, медицинските установи, граѓанските организации, училиштата, заедницата.

На гостиварско подрачје годишно се регистрираат и до педесетина кривични дела врзани со насилство во домот. Најчести жртви се жените, но од насилници страдаат и деца, родители, баби, дедовци…

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 6 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 7 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 9 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 11 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 12 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 13 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 13 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 16 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена