fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар покрај Вардар се гради атрактивен спортско-рекреативен центар

Гостивар ќе добие атрактивен спортско-рекреативен центар покрај Вардар. Работите за изградба се веќе отпочнати. Градежната механизација најпрво го уредува и подготвува теренот, а потоа ќе се пристапи и на вметнување на елементите. Освен вообичаената урбана опрема во шеталиште, како клупи, корпи за отпад, канделабри, предвидени се специјални патеки за стари и лица со посебни потреби, вештачки карпи за качување, други реквизити за вежбање и слично. Подлогата по целата површина ќе биде од посебен вид на гума, во различни бои.

Центарот ќе се протега на кејот од малиот до големиот мост, во должина од скоро половина километар.

Како ќе изгледа може да се види од фотографиите на проектантите.

Инвестицијата е на Општина Гостивар, во рамки на проектот„ Јакнење на општинските совети“, што го спроведе УНДП со финансиска поддршка од Швајцарската агенција за развој и соработка.

„Општина Гостивар минатата година аплицираше и го доби проектот. Се одржаа повеќе форумски сесии со граѓаните за да го слушнеме нивното мислење и предлози и во декември предлогот за вакво уредување на Кејот, беше избран како приоритетен. Ова е една од капиталните инвестиции на општината во оваа година.“, рече Дашмир Османи, координатор на проектот

Работите за изградба на центарот се одолговлечени поради изборите и состојбата со короната, но проценка на надлежните е дека комплетно ќе завршат наесен, односно кон крајот на септември.

Реализацијата на овој проект, кој сигурно ќе ги израдува гостиварци, чини 250 илјади евра. 50 илјади се обезбедени од Швајцарската агенција за развој, додека 200.000 од буџетот на Општина Гостивар.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!