Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

Објавено

на

Гостиварската локална самоуправа постави информативни табли за Вардар, кои содржат основни податоци за реката, испишани на македонски, албански, турски и на англиски јазик. Таблите се поставени близу шеталиштето крај Вардар, а утрово беа откриени во рамки на еколошката акција „Генералка викенд“.

„Ја користиме приликата да ги промовираме трите информативни табли со карактеристиките на реката Вардар. Ова место е многу атрактивно за посетителите и ги поставивме таблите за кога доаѓаат посетители од други места, странци, да ги знаат основните податоци за реката Вардар, која поминува низ нашиот град и го прави овој дел да биде највпечатлив и најубав“, рече Зуди Џелили, одговорен во општинскиот сектор за заштита на животната средина.

Вардар извира од гостиварски Вруток и е најголемата река во Македонија. Долга е 388 км и нејзиниот речен слив опфаќа површина од приближно 25.000 км².

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена