Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар потврден 1 нов позитивен на корона, активно болни се 30

Објавено

на

  Од направени 1.996 тестови, изминатото деноноќие регистрирани се 198 нови случаи на КОВИД-19 во земјава,  од кои 31 се реинфекции, починале девет лица, а оздравеле 276 пациенти, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

  Од новите случаи најмногу се регистрирани во Скопје – 120, следат Битола – 15, Прилеп – 11, Охрид – 7, Куманово и Виница – по 6, Кавадарци – 5, Тетово, Велес, Штип и Кичево – по 4, Дебар и Кратово – по 2, Гостивар, Струмица, Кочани, Струга, Гевгелија, Свети Николе, Делчево и Демир Хисар – по 1.
  Од вкупниот број на позитивни (198), регистрирана е 31 реинфекција.
  Регистрирани сe 276 оздравени пациенти од: Скопје – 251, Куманово – 9, Битола – 4, Кичево и Ресен – по 3, Кратово – 2, Тетово, Штип, Демир Хисар и Радовиш – по 1.
  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 4 починати лица: две починати лица од Скопје (70г и 92г) и  по едно починато лице од Прилеп (73г) и Битола (74г). Пријавените лица се починати во болнички услови.
  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 5 починати лица од: Скопје (2), Тетово (1), Охрид (1) и Гевгелија (1). Починатите лица се на возраст од 53г до 92г. Лицата за починати се пријавени во период од 27.02.2022 до 02.03.2022 година. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.
  Од вкупно регистрираните починати лица (9), кај 8 лица се регистрирани коморбидитети, а едно лице е пријавено без коморбидитети.
  Направени се 1.996 тестови преку: ИЈЗ-180, ЦЈЗ Скопје-112, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-52, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–76, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-67, Биотек-57, Систина-28, лабораторија Лаор-109, Синлаб-3, Ремедика-1, Плодност-24, Генеа-7, Никоб Лаб-172, ВФВ Медикал-29, Ели Медика Плус-18, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 881.
  Досега во земјата се направени вкупно 1.922.182 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.491, бројот на оздравени пациенти е 290.254, на починати е 9.146, а бројот на активни случаи изнесува 2.091.
  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
  Скопје 140854, Активни 1094
  Куманово 16391, Активни 90
  Битола 14458, Активни 135
  Прилеп 13776, Активни 148
  Тетово 13378, Активни 57
  Кавадарци 10266, Активни 86
  Велес 9592, Активни 101
  Гостивар 9485, Активни 30
  Охрид 8582, Активни 50
  Струмица 7939, Активни 24
  Штип 7935, Активни 22
  Кичево 5490, Активни 46
  Кочани 5001, Активни 22
  Струга 4664, Активни 10
  Гевгелија 4299, Активни 21
  Неготино 3631, Активни 15
  Ресен 2637, Активни 32
  Свети Николе 2607, Активни 4
  Радовиш 2490, Активни 13
  Крива Паланка 2393, Активни 15
  Делчево 1901, Активни 1
  Дебар 1658, Активни 13
  Берово 1631, Активни 3
  Валандово 1463, Активни 5
  Виница 1363, Активни 15
  Пробиштип 1258, Активни 2
  Богданци 1010, Активни 7
  Кратово 948, Активни 11
  Крушево 912, Активни 5
  Демир Хисар 823, Активни 7
  Македонски Брод 732, Активни 2
  Демир Капија 582, Активни 3
  Македонска Каменица 521, Активни 2
  Пехчево 482, Активни 0
  Дојран 339, Активни 0.
  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 8 минути

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 1 час

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 2 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 3 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 4 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 5 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 5 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 17 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 19 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 21 час

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 24 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 24 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена