Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар потврдени 10 новозаразени со коронаворус, во земјава 412

Објавено

на

На подрачјето на Гостивар денес евидентирани се 10 нови случаи на коронавирус и 2 оздравени лица. Со ова бројката на активно заразени во гостиварско изнесува 65. Во продолжение целосниот дневен извештај.
Во последните 24 часа направени се 3.567 тестирања, а регистрирани се 412 нови случаи на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. По региони:
• Скопје – 207
• Куманово – 34
• Велес -26
• Битола – 18
• Кочани – 16
• Кичево – 15
• Прилеп -14
• Тетово, Гостивар и Кавадарци – по 10
• Радовиш – 6
• Штип и Свети Николе – по 5
• Струмица, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица – по 4
• Струга, Гевгелија, Неготино и Виница – по 3
• Валандово – 2
• Охрид, Ресен, Пробиштип, Богданци, Крушево и Македонски Брод – по 1
Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 6 од Скопје (73г, 72г, 67г, 61г, 49, 46г), 2 починати лица од Кочани (66г, 63г), по едно починато лице од Прилеп (80г), Охрид (77г), Куманово (77г) и Велес (48г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 8 починати лица, со датум на смрт од 01.09.2021 до 08.10.2021 година. Регистрирани се 4 починати лица од Скопје и по едно починато лице од Тетово, Прилеп, Куманово и Кочани на возраст од 36 до 93 години. Од пријавените лица 6 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.
Регистрирани сe 459 оздравени пациенти од:
• Скопје – 266
• Куманово – 36
• Велес – 25
• Прилеп и Охрид – по 18
• Битола – 14
• Штип – 11
• Кавадарци и Радовиш – по 10
• Кочани – 9
• Крива Паланка – 6
• Тетово, Свети Николе и Виница – по 5
• Гевгелија – 4
• Пробиштип и Кратово – по 3
• Гостивар, Кичево и Струга – по 2
• Неготино, Ресен, Берово, Богданци и Демир Капија – по 1
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена