Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар пријавени над 200 случаи на грип за една недела

Објавено

на

Во периодот од 27 декември 2021 до 2 јануари 2022, во земјава пријавени се 565 случаи на грип/ заболувања слични на грип, соопшти Институтот за јавно здравје. Споредено со истиот период минатата сезона бројот е десетпати зголемен.

Во однос на возраста, 358 лица се на возраст од 15-64 години, 136 деца на возраст од 5-14 години, 54 се деца на возраст од 0-4 години и 17 лица на возраст над 65 години. Заболените се пријавени во: Гостивар – 202, Дебар – 174, Тетово – 73, Кавадарци – 35,  Охрид – 34, Куманово и Струмица – по 16, и во Штип и Скопје каде бројот на пријавени е помал од 10.

Во сезоната 2021/2022 вкупниот број на случаи на грип изнесува 1.713. Најголемиот дел од нив се регистрирани на територијата на Дебар, по што следува Гостивар.

Институтот за јавно здравје препорачува вакцинација на целото население, особено на лица кои припаѓаат на т.н. ризични групи. За сезоната 2021/2022, Министерството за здравство обезбеди бесплатна четиривалентна вакцина во вкупна количина од 40.000 дози, наменета за приоритетни групи население. Дополнителни 20.000 дози на четиривалентна вакцина се обезбедени преку донација од PIVI (Partnership for Influenza Vaccine Introduction).

Според податоците од Управата за електронско здравство, од почетокот на вакцинацијата, вакцинирани се вкупно 44.822 лица од ризичните категории население со бесплатни вакцини. Дополнителни 11.900 вакцини се набавени од страна на Центрите за јавно здравје, како вакцини за останатото население, кои чинат 800 денари. Со комерцијални вакцини, вакцинирани се над 4.300 лица.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 3 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 3 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 4 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 5 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 6 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 7 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 7 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 8 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 8 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 9 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 10 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Македонијапред 11 часа

КЗБ препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Гостиварпред 23 часа

Во ОВР Гостивар пријавена закана со пиштол поради кавги за имот

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 6 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена