Поврзи се со нас

Култура

Во Гостивар промовирана книгата „Јас сум“ за животот на Елиза Абдија

Објавено

на

Во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар вчеравечер се одржа промоција на книгата „Јас сум“ од Вјолца Бафтиу Зулбеари, којашто е базирана на реалниот живот на младата гостиварка со оштетен вид, Елиза Абдија. Книгата го претставува животот на Елиза и носи порака дека лицата со оштетен вид и слепите лица се дел од нашето општество, ги покажува нивните предизвици и таленти, воедно посочувајќи како треба општеството да се однесува кон нив.

На промоцијата меѓу публиката во големата сала, беа и лица од јавниот живот, претставници од локалната самоуправа, од здружението на слепи и лица со оштетен вид Реалност и др.

„Благодарам што вечерва бевте дел од мојот сон, од текстот напишан пред неколку години за театарската претстава до објавувањето и промоцијата на книгата „Јас сум“. Се чувствувам привилегирано меѓу сите вас и ви благодарам што ги поддржувате моите културни активности.“, вели авторката.

На настанот свое обраќања имаше и Елиза, рецензентот на делото Агим Мустафаи, претседателот на Реалност, Џеват Фејзули, општинската претставничка Аслијан Снопче, поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаху.

Издавањето на книгата е поддржано од Министерството за култура и гостиварскиот Центар за култура.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 3 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 4 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 5 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 6 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 7 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 8 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 24 часа

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 1 ден

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 1 ден

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 1 ден

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 1 ден

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 1 ден

Некои болки во грбот укажуваат на сериозни проблеми со бубрезите

Гостиварпред 1 ден

Викенд временска прогноза

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 3 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Гостиварпред 3 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена