Поврзи се со нас

Култура

Во Гостивар промовирана новата збирка поезија на Александар Михајловиќ

Објавено

на

  „Помалку измамени“ е насловот на стихозбирката од Александар Михајловиќ, која попладнево беше промовирана во Гостивар. Книгата содржи 45 песни, кои авторот ги создавал во последните две години, а е издадена со поддршка на Министерството за култура.

  „Тимот што учествува во креирањето на книгата е тотално локален гостиварски. Рецензент е новинарката и поетеса Љупка Антеска, лектурата ја направи професорката  Габриела Петроска, додека дизајнот на корицата младата Едона Османи. Песните се пишувани во изминатите две години, особено во пандемискиот период, темите се различни, има љубовна поезија, социјална, мисли и дилеми од човековото секојдневние и друго. Се надевам дека читателската публика ќе има позитивни критики.“, рече авторот.

  На промоцијата за поезијата на Михајловиќ зборуваше поетот Љулзим Хазири, кој меѓу другото подвлече дека стиховите откриваат автор којшто сериозно и посветено се занимава со пишувањето и дека од него може да се очекуваат уште нови квалитетни поетски дела.

  Александар Михајловиќ е роден во Гостивар, 1971 година. Работи како наставник. „Помалку измамени“ е негова втора стихозбирка. Првата „Алтани и други“ му е издадена во 2019-та година. Добитник е на награди и признанија за поезија во земјава и странство, а негови песни се застапени во повеќе антологии и збирки.

  Книгата во среда (14 јули) ќе биде промовирана и во Скопје.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 2 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 3 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 3 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 4 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 5 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 7 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 19 часа

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за давање лажен исказ

  Гостиварпред 1 ден

  Во Гостивар мирна ковид состојба – денес без нови случаи, а 32 оздравени

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!