Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар промовирана новата збирка поезија од Дејан Крстески

Објавено

на

…Јас не сум како другите луѓе,

на птиците им дробам од последната корка.

Додека снегот се таложи, улиците стануваат тесни

за луѓето со насмевки празни и полни кеси.

Јас, дете.

Јас, сега.

Неодлучен во својот пијан чекор,

се откажувам од слободната волја.

Осаменоста како студена крпа

лежи на мојот гол врат.

Во ова време од годината,

осаменоста ме тера да пишувам…

Ова е извадок од песната „Празнична“, една од 45-те во најновата книга на гостиварецот Дејан Крстески „Утрото по крајот на светот“ , која беше промовирана вчеравечер во Гостивар. Публиката од пријатели, роднини, соработници, љубители на убавиот пишан збор, имаше можност да слушне дел од творбите во збирката, како и видување од самиот автор за стиховите и рецензентските белешки.

„За жал стануваме се‘ поладни со самите себе и со луѓето околу себе, додека сетилата ни се натрупани со некакви дразби кои не прават од нас подобар и позрел човек. За среќа, поезијата е тука да го облагородува човекот и секако не‘ прави пред се‘ подобри души. Песните во оваа книга главно може да се поделат на социјално-ангажирани и песни за љубовта. Кога велам љубов, не мислам само на таа романтичната, туку на сите оние останати видови љубов кои не умираат и се вгнездуваат во нашите срца, ги потхрануваме и тие дефинитивно не‘ потхрануваат нас“, кажа меѓу другото во своето обраќање Крстески.

Рецензентка на книгата е Ирена Павлова Де Одорико, која за оваа прилика од Италија кадешто живее и работи иаспрати своја видео порака истакнувајќи:

„Дејан Крстески е еден од ретките поети кои на еден мошне сериозен начин се занимава со лирика којашто не е слаткаста, која поставува сериозни прашања во однос на светот и векот, којашто поставува прашалници и во однос на самиот себе си, којашто е многу искрена, исповедна, но не патетична, туку нагласувам сериозна“.

Настанот, кој се одржа во Центарот за млади и заедницата го модерираше Константина Ѓурковиќ, а стихови читаа Билјана Дејановска, Ева Дејановска и Ива Крајоска.

Крстески е автор на: збирките раскази Поглед кон небото (2014), Чист хероин (2018), стихозбирките Луѓе без лице (2015) и Херои од хартија (2019) и на романот Атласот на тајните (2021).

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 4 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 7 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 10 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 11 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена