Поврзи се со нас

Култура

Во Гостивар промовирани книги и сликовници на Наташа Брезовска Богоевска

Објавено

на

Гостиварци вечерва имаа можност да се запознаат со книжевниот опус на писателката Наташа Брезовска Богоевска, автор на книги за деца и за возрасни. Во Центарот за култура АСНОМ беа промовирани нејзините пет дела: Авантурите на желчето Тео, Шумски приказни, Приказна за две деца, Детства и Нишки до срцата.

Наташа е родена во Гостивар, а живее со семејството во Велес и за прв пат ги претстави своите книги пред гостиварската публика.

„Оваа промоција многу ми значи. Гостивар е град на моето детство, на мојата младост, овде ми се сите роднини, школските другари, навистина сум многу возбудена што ја имам приликата да ги промовирам книгите пред гостиварци“, изјави за Gostivarpress.mk писателката.

Публиката имаше можност да проследи неколку извадоци од книгите и да слушне осврти за творештвото на Брезовска Богоевска.

„Станува збор за специфична литература и од аспект на статусот во книжевноста, но и од аспект на функцијата што ја има во развојот на децата и младинците. Расказите на Брезовска Богоевска истовремено нудат и усвојување на соодветни културни вредности на живеење и однесување, но исто така и разбивање на наследените стереотипни претстави за другите луѓе, традиции, култура.“, кажа меѓу другото промоторката Билјана Дејановска, која се осврна на книгите и сликовниците од писателката за деца.

За збирката раскази „Нишки до срцата“ наменета за возрасната читателска публика, зборуваше промоторката Валентина Наумовска Пенопулу.

Наташа Брезовска Богоевска е родена 1971 година во Гостивар. Дипломирала Македонска книжевност и јужнословенски книжевности со македонски јазик на Филолошкиот факултет во Скопје. Претходно работела како наставник, а актуелно е вработена во библиотеката „Гоце Делчев“ во Велес. Пишува и сценарија и режира театарски претстави, со свои песни и раскази застапена е во заеднички збирки и антологии. Добитник е на повеќе награди за литература, меѓу кои прва награда за најдобра книга за деца-сликовница Едука Мак 2020 година.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 11 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 16 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 18 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 18 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 19 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена