fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар само 2 нови потврдени корона случаи, 19 се оздравени, едно лице починало

Објавено

на

Во дневната статистика на Министерството за здравство за состојбата со коронавирусот, регионот на Гостивар е евидентиран со 2 новозаразени, 19 оздравени и еден починат.
Во продолжение извештајот на МЗ.
Во последните 24 часа се направени 1.529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19. По региони во:
– Скопје 39
– Куманово 10
– Дебар 1
– Штип 4
– Прилеп 8
– Тетово 1
– Струга 3
– Битола 1
– Охрид 4
– Кавадарци 3
– Гостивар 2
– Струмица 1
– Крива Паланка 1
– Кочани 1
– Македонски Брод 1
– Пехчево 1
– Берово 3
– Валандово 1
– Делчево 2
– Кичево 2
Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (72 г, 84 г и 65 г ), еден од Прилеп (65 г), еден пациент од Тетово (62 г), еден од Гостивар (74 г) и еден пациент од Кичево (58 г). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти од:
– Скопје 72
– Штип 18
– Прилеп 2
– Тетово 1
– Струга 4
– Битола 8
– Охрид 1
– Кавадарци 22
– Гостивар 19
– Гевгелија 3
– Кочани 9
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 8
– Македонски Брод 13
– Виница 5
– Делчево 1
– Свети Николе 13
– Кичево 12
– Ресен 1
– Неготино 2
Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.004, бројката на оздравени пациенти е 10.722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.697.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 2 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 5 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 7 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 8 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 9 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 9 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 10 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!