fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар се бара ковид тест повеќе

Објавено

на

Симптомите на сезонскиот грип и настинките се слични со оние на коронавирусот, па граѓаните кои добиваат покачена температура, болно грло, малаксаност и слично сакаат да се осигурат за дијагнозата преку тестирање. Во Гостивар се бара ковид тест повеќе. Изминатиот период епидемиолошката служба земаше и до 90 брисеви дневно. Во лабараторијата пак на Здравствениот дом во Гостивар, се прават од 25 до 30 брзи антигенски тестови. Иако, закажувањето мора да оди преку матичните лекари некои граѓани самоиницијативно дирекно одат во лабараторијата и бараат да се тестираат.

„Има и случаи кога граѓани доаѓаат самоиницијативно да се тестираат, дури бараат и да го платат тестот на приватно, но мора да нагласам дека тоа не е можно. Брз ковид тест е само со закажување преку матичен лекар, кој со посебен алгоритам долучува кој пациент да го препрати на брз тест.“, вели д-р Абдулкадир Алији, раководител на лабораторија-Здравствен дом Гостивар.

Во однос на брзите тестови матичните лекари може да ги закажат само доколку  пациентот го исполнува алгоритмот, односно има симптоми на вирусот, не повеќе од 5 дена.

До сега Гостивар доби 250 брзи тестови. Лекарите сметаат дека се потребни поголем број на тестови, за да се опфатат повеќе пациенти со симптоми, со што позитивните навреме ќе се изолираат.

Гостиварскиот регион моментално е со 856 активно заразени со коронавирус.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!