fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар се одигра првиот натпревар од Средношколската фудбалска лига

Вчеравечер во спортската сала во гимназијата во Гостивар, се одигра првиот натпревар од Средношколската фудбалска лига, во која играат тимови од гостиварските средни училишта, со мешан етнички состав. Овие спортски активности се спроведуваат во рамки на проект, чија цел е да промовира здрав и активен животен стил и да го унапреди соживотот и почитувањето на различностите меѓу младите.

„Во фудбалската лига се натпреваруваат осум екипи, по две од секое средно училиште, а треба да се напомене дека освен натпреварите, тимовите одрежуваат и тренинзи со стручни тренери. Во рамки на проектот, ќе се одржи и женски турнир во одбојка, во кој ќе учествуваат четири екипи, по една од секое училиште. Целта е средношколците меѓусебе да се дружат и зближуваат преку спортот“, рече координаторот Арт Спахиу.

Проектот го спроведуваат Демокраси Лаб-Центар за млади и заедницата и Организирана Асоцијација на младите.

Планирано е да трае осум месеци, а е дел од Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан (ReLOaD), која е финансирана од ЕУ, а ја имплементира УНДП.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!