Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Објавено

на

Гостивар ќе добие Акциски план за потребите на лица со посебни потреби. На Светскиот ден на лицата со посебни потреби, 3 декември градоначалникот Арбен Таравари го потпиша решението со кое се формира Работна група за изработка на планот. Работна група ја сочинуваат: координаторот Африм Иљази и членовите Бујар Алиу, Јетмир Алиу, Маргарита Милошеска, Самир Грбле и Џеват Фејзули.
Од Општината информираат дека согласно решението кое веќе стапи во сила, овој стратешки документ ќе го подобри квалитетот на животот на лицата со посебни потреби. Новоформираната група е задолжена да изготви акциски план за лицата со посебни потреби кој ќе ги содржи потребите, решенијата, целите и приоритети така што локалната власт и организациите на лица со различни потреби ја унапредуваат положбата на лицата со посебни потреби во заедницата.

Исто така, ќе се воспостави специфичен систем за проценка на потребите кој ќе вклучува констатирање и мислење со проценка на специфичните потреби на лицата со посебни потреби, мислење и проценка на статусот на попреченост како и пристап во согласност со правилото 5 од Стандардните правила на ОН за изедначување на можностите за лицата со посебни потреби.
-Работната група ќе ја усогласи и фактичката состојба на територијата на општина Гостивар со пристапност за лицата со посебни потреби, внимавајќи на вертикалната и хоризонталната сигнализација на пешачките патеки, тротоарите и паркинг местата за лица со посебни потреби, ниските тротоари со раскрсници и премини за пешаци, звучна сигнализација на семафорите и пристапност на институциите кои работат на територијата на општина Гостивар за лица со посебни потреби, соопштија општинските власти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 2 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 3 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 6 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 12 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 13 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 14 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 1 ден

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 1 ден

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 1 ден

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 1 ден

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 6 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 3 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 6 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена