Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар се потрошиле 750 брзи ковид тестови, обезбедени се уште 2.000

Објавено

на

  Во лабораторијата на Здравствениот дом во Гостивар од втората половина на ноември до сега, направени со вкупно 750 брзи ковид тестови. Тестирањето се спроведува во посебни термини определени само за таа намена, закажувањето оди преку матичните лекари, според симптомите на пациентите, а услови е тие да не траеле подолго од 5 дена. Чекање нема, односно наутро веќе може да се најде термин за тест за истиот ден, а резултатите се добиваат за половина час.

  Екипите на Здравствениот дом продолжуваат да земаат брисеви и да испитуваат присуство на корона на овој начин, и во наредниот период.

  „Откако беа воведени кај нас брзите тестови, имаме бројка од направени 750. Обезбедени се тестови и за наредниот период преку Министерството за здравство, и располагаме со уште 2.000 брзи тестови. Се надевам дека овој континуитет ќе биде запазен и понатаму, се додека имаме проблем со постоечката пандемија.“, вели д-р Абдулкадар Алији, раководител на лабораторија-Здравствен дом Гостивар 

  Последните дваесетина дена, со стишувањето на коронавирусот, темпото на тестирање е намалено. Ако претходно имаше 25 до 30 пациенти дневно, сега оваа бројка е петнаесетина. Паѓа и процентот на позитивни од тестирани. Актуелно се добиваат од 15 до 20% позитивни резултати за разлика од претходно кога речиси секој втор тест беше позитивен

  Тестирањето од почетокот на оваа година се одвива непречено, со исклучок на неработни и празнични денови, а имаме опаднат тренд споредено со минатата година. Може да констатираме дека се користи 60 до 65% од капацитетот,  значи толкавата е и потребата. И пациентите кои се обраќаат за преглед кај матичните лекари се најверојатно толку, оние кои имаат симптоми на сезонски грип или коронавирус. Како што е и во целата држава и кај нас е карактеристично пад на бројката на позитивни резултати. Изминативе 2-3 недели се движи од 15 до 20%. Ова се поклопува со епидемиолошката слика на подрачјето на Гостивар, а и во целата држава.“, наведува д-р Алији.

  Брзите ковид тестови се бесплатни за пациентите. Со нив се овозможува поефикасно регистрирање на позитивните случаи и нивно навремено третирање и изолирање од околината, што е најважно во спречување на ширење на вирусот.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 8 часа

  227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

  Локални избори 2021пред 9 часа

  Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

  Македонијапред 12 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 17 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 18 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 19 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 19 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 20 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 1 ден

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 1 ден

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 дена

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 19 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 6 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 3 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!