fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар се спроведува проект за подигнување на еколошката свеста кај Ромите

Објавено

на

Отворените канали кадешто течат отпади води во населбата со ромско население Дупка во Гостивар ќе бидат санирани и уредени. Активностите ќе се спроведуваат во рамки на проект за зајакнување на еколошката свест кај Ромите, кој го спроведува Хуманитарното здружение „Месечина“ од Гостивар.

„Во Гостивар има 11 населби каде живеат Роми, но со овј проект не можеме да постигнеме секаде да делуваме и ќе се осврнеме во оние наслеби каде има најголеми приоритети во екологијата. Идејата е да им се помогне на жителите во една од населбите каде течат отпадни води. Целта е тие да бидат ставени во цевка и превентивно да го заштитиме населението кое живее таму, затоа што при секое наше одење гледаме како децата играат во тие отпадни води. Тое е сериозна опасност од заразни болести, покрај пандемијата со која се соочуваме.“, изјави Мухамед Точи, претседател на „Месечина“

Интересно е што во реализацијата на проектот и теренските активности ќе се вклучат самите граѓани кои живеат во населбата. Здружението ќе им ги обезбеди потребните материјали и логистичка поддршка, а жителите ќе треба да се потрудат да ги извршат работите за уредување и покривање на каналите. Според најавите работите ќе започнат наредниот месец.

Освен ова, планирано е и вклучување на граѓани Роми во засадување на дрвца и зеленило во дворови или на јавни простори во населбите.

Проектот е поддржан од Министерството за животна средина и просторно планирање со грант од 400.000 денари.

Од Месечина изразија незадоволство што средбата во Општина Гостивар закажана за денес, за презентација на проектот не се остварила и им била откажана во последен момент. Од здружението сметаат дека проектот треба да добие поддршка и од локалната самоуправа, во склоп на програмите за заштита на животната средина.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!