fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар се врши дезинфекција на згради по барање на граѓани

Објавено

на

Во период на повисок ризик од ширење на коронавирусот, екипи на Јавното претпријатие за паркинзи и зеленило во Гостивар вршат дезинфекција на колективните згради, со специјално средство за таа намена. За разлика од првата фаза на дезинфицирање, која се спроведе на почетокот на пандемијата и со која беа опфатени поголемиот дел од зградите, овојпат се прска во објектите каде граѓаните бараат. Обично се работи за згради во кои има потврден заразен пациент, а со цел да се заштитат останатите станари.

„Поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус, да се намали ризикот, повторно вршиме дезинфекција на колективните згради. Овојпат тоа го правиме на барање на граѓаните. Оние кои се заинтересирани, треба да се обратат во нашето претпријатие со барање и наша екипа истиот ден или најдоцна утредента излегува на терен и спроведува дезинфекција“, вели Беким Челебиу, директор на ЈП за паркизни и зеленило.

Со оглед дека во колективните згради има од 20 до 40 станови, семејствата користат ист влез, ходник, лифтови или скали, темелната дезинфекција на објектите е добредојдена за заштита од ширење на коронавирусот.

Од претпријатието објаснуваат дека средството што го користат, испарува за 15-тина минути и не носи никаква штета за луѓето.

Освен тоа, од паркинзи и зеленило, следниот период ќе направат дезинфекција и долж шеталиштето на Вардар, кое важи за омилено место за прошетка и релаксација на гостиварци во летниот период. Прскањето на Кејот ќе се спроведе со специјална машина, што фирмата ја добила како донација.

Просториите на ЈП за паркинзи и зеленило се наоѓаат до „Комуналец“.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 4 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 7 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 9 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 9 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 10 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 11 час

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 11 час

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!