Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар сезонава регистрирани над 1.500 заболени од грип, во земјава 33.171

Во сезоната 2019/2020, вкупниот број на заболени од грип и заболувања слични на грип во Македонија изнесува 33.171. Податокот е објавен во завршниот извештај за состојбата со грипот на Институтот за јавно здравје.

Во него се наведува дека споредено со истиот период од минатата сезона постои зголемување на вкупниот број на пријавени случаи за околу 54 %, а во однос на моделот за последните 9 сезони се регистрира намалување од 29 %.

Најголем број на заболени лица биле регистрирани во скопскиот регион -6.084, по кој следуваат струмичкиот – 3.210 и велешкиот 2.822. Од табелата може да се забележи дека на гостиварското подрачје биле евидентирани над 1.500 пациенти со грип.

Според Институтот за јавно здравје, во текот на сезоната 2019/20, регистрирани се вкупно 3 смртни случаи асоцирани со грип.

„Се работи за лица на различна возраст – од 14-85 години од Скопје, Кочани и Пробиштип кои биле хоспитализирани на различни клиники во УКЦ Мајка Тереза во Скопје. Кај сите починати лица утврдено е присуство на коморбидитети и ниту еден од нив не бил вакциниран со вакцина против сезонски грип. Кај трите лица, лабораториски е потврдена Influenza A/H1pdm.“, пишува во извештајот.

ИЈЗ анализира дека сезоната 2019/2020 се одликува со задоцнет старт и задоцнет пик на заболувањето, висока контагиозност на вирусот на грип, со голем број на пријавени случаи.

Предвременото нагло намалување на пријавувањето на случаи на грип, како и лабораториското тестирање корелира со почетокот на пандемијата на COVID-19, оценуваат од Институтот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!