Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Гостивар со свечен собир одбележан Денот на независноста

Во Гостивар традиционално во чест на Денот на независноста на Република Македонија, 8-ми Септември се одржа свечен собир пред споменикот на паднатите борци од НОВ во градскиот парк.  На одбележувањето присуствуваа граѓани, претставници од политички партии и здруженија, а прославата ја организираше Општинскиот одбор на Сојузот на борци од Гостивар.

Пред присутните, за важноста на историската одлука донесена на 8-ми септември 1991 година, зборуваше претседателот на боречката организација, Радислав Гиноски.

Во својот реферат, тој нагласи дека мирот, заедништвото и толеранцијата треба да бидат императив на сите граѓани и политички чинители.

„Без разлика на тоа кои сме и што сме, какви сме и како се викаме и како зборуваме, високо да го издигнеме слободарското знаме, знамето на мирот и толеранцијата. Без резерви да чекориме во иднината, во интерес на сите нас, а посебно на новите генерации. Имаме потенцијали, имаме високо развиена свест, потребно е само сите сили да се впрегнат заеднички и Република Македонија да ја внесеме во Европската Унија и северноатланската Алијанса“, рече Гиноски.

 Прославата продолжи со положување на цвеќе на споменикот. Букети положија делегации на Сојузот на борци, општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и на Општинскиот Комитет на ВМРО ДПМНЕ.

Осми септември како државен празник е неработен ден за сите граѓани. Годинава со оглед дека датумот паѓа во недела, неработен е понеделникот.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!