Поврзи се со нас

Што, како, каде?!

Во Гостивар утревечер премиера на „Јас сум“ – претстава за предизвиците и талентите на лицата со оштетен вид

Во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, утре (12 септември) ќе се одржи претставата „Јас  сум“, во чие средиште е животот, предизвиците, но и талентите на слепите и лицата со оштетен вид. Режијата на претставата е во рацете на Вјолца Бафтиу Зулбеари, додека главната улога ја игра младата Елиза Абдија, девојче со оштетен вид.

„Преку текстот е претставен животот на Елиза и таа со оваа претстава се обраќа на пошироката јавност со порака дека лицата со оштетен вид и слепите лица се дел од нашето општество, а воедно испраќа порака како треба општетсвото да се однесува кон нив. И покрај оштетениот вид, таа покажува дека во животот ги надминува сите препреки за да го докаже својот талент“, вели решисерката Зулбеари.

Почетокот на претставата, која е во организација на културното здружение „Skena“, е закажан за во 19 часот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!