Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Во Гостивар за гласање пријавени 268 болни и немоќни и 3 лица во домашен притвор

Објавено

на

Општинската изборна комисија на Гостивар ги заокружува подготовките за спроведување на вториот круг од Локалните избори 2021. Денес се дистрибуираат избирачките материјали до избирачките одбори, а се спроведува и гласањето на болни, лица во карантин поради ковид и во домашен притвор. Според информациите од ОИК, во Гостивар за гласање пријавени се 268 болни и немоќни, како и три лица кои се наоѓаат во домашен притвор. Гласачи во изолација нема.

Право на глас на Локалните избори во Општина Гостивар имаат 81.083 граѓани. Гласањето ќе се спроведува на 121 избирачко место. Во избирачкиот список на Општина Врапчиште запишани се 26.383 граѓани, кои се распоредени за гласање на 39 избирачки места.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Gostivar për votim janë paraqitur 268 të sëmurë dhe të pafuqishëm dhe 3 persona në burg shtëpiak

Објавено

на

Komisioni komunal zgjedhor i Gostivarit i mbaron përgaditjet për zhvillimin e rrethit të dytë të Zgjedhjeve lokale 2021. Sot distribuohen materialet zgjedhore deri te bordet zgjedhore, kurse zhvillohet edhe votimi i të sëmurëve, personave në karantinë për shkak të kovidit dhe në burg shtëpiak. Sipas informacioneve nga KKZ, në Gostivar për votim janë paraqitur 268 të sëmurë dhe të pafuqishëm, si dhe tre persona që gjenden në burg shtëpiak. Votues në izolim nuk ka.

Të drejtë vote në Zgjedhjet lokale në Komunën e Gostivarit kanë 81.083 qytetarë. Votimi do të zhvillohet në 121 vend votime. Në listës zgjedhore të Komunës së Vrapçishtit janë të shënuar 26.383 qytetarë, të cilët janë të shpërndarë për votim në 39 vend votime.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена