Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

Објавено

на

По 20 дена кампања, ноќеска на полноќ почна изборниот молк пред Локалните избори 2021. Правилата за изборен молк важат заклучно со 19 часот на 17 октомври.

Локалните избори 2021 ќе се одржат в недела. Денеска, гласаат лицата кои се во домашен карантин поради позитивен тест на КОВИД-19 и оние на кои им е одредена мерка самоизолација и немоќните или болни лица. Тие ќе гласаат во своите домови, а гласањето ќе го спроведе посебен избирачки одбор формиран од ДИК.

Како што информираа од Општинската изборна комисија, во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни лица. Нема пријавени гласачи во карантин и изолација.

Во недела, на денот на изборите, гласањето ќе почне во 7 часот, а ќе трае до 19 часот. Поради пандемијата со коронавирусот, гласањето и на овие избори, како и на претходните, ќе се одвива според безбедносни протоколи за заштита на здравјето на граѓаните.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Објавено

на

Pas 20 ditë fushatë, mbrëmë në mesnatë filloi heshtja zgjedhore para Zgjedhjeve lokale 2021. Rregullat për heshtje zgjedhore vlejnë në pajtim me orën 19 më 17 Tetor.

Zgjedhjet lokale 2021 do të mbahen të dielën. Sot, votojnë personat të cilët janë në karantinë shtëpiake për shkak të testit pozitiv në KOVID-19  dhe atyre që u është caktuar masë vetizolim dhe personave të pafuqishëm dhe të sëmurë. Ato do të votojnë në shtëpitë e tyre, kurse votimin do t’a zbatoj këshilli i veçantë zgjedhor i formuar nga KSHZ.

Siç informuan nga Komisioni komunal zgjedhor, në Gostivar për votim janë paraqitur 146 persona të sëmurë dhe të pafuqishëm. Nuk ka votues të paraqitur në karantinë dhe izolim.

Të dielën, ditën e zgjedhjeve, votimi do të fillojë në ora 7, kurse do të zgjasë deri më ora 19. Për shkak të pandemisë me korona virusin, votimi edhe në këto zgjedhje, si edhe në të mëparshmet, do të zhvillohet sipas protokolleve të sigurisë për mbrojtje të shëndetit të qytetarëve.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена