fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во Гостивар за работа најбарани се архитекти, инженери, информатичари

Објавено

на

Младите гостиварци повеќе сакаат да студираат на факултетите за општествени науки, додека за техничките струки се определуваат мал дел од нив. Овој тренд, трае со години наназад, а го потврдуваат и статистиките на Центарот за вработување во Гостивар. На листата на невработени најчесто се среќаваат економисти, правници и слично, иако паразарот на трудот налага друго. Најпотребни се архитекти, инженери, физичари кои ги нема во доволен број. „Во нашата евиденција на невработени има повеќе правници, економисти, професори по странски јазици како англиски и германски. Но, фалат професии како архитекти,  информатичари, математичари“, изјави Хисен Амзаи, раководител на Центарот за вработување во Гостивар

Минатата година, гостиварскиот Центар ја заокружи со бројка од околу 9.100 невработени лица. Поголемиот дел од нив, или 6.217 се евидентирани како активни баратели на работа.

Моментално за подрачјето на Гостивар течат отворени огласи за вработувања на медицински сестри, продавачи, шумарски инженер, менаџер, готвач. Работниот кадар е потребен за различни фирми во гостиварскиот регион.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!