Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар за средношколците почна проект „Стоп на говорот на омраза“

Објавено

на

Денеска (21 ноември) на поширокото гостиварско подрачје започна превентивно-едукативниот проект „Стоп на говорот на омраза“, чиј носител е Отсекот за превeнција во Секторот за внатрешни работи Тетово, во координација и соработка со ОБСЕ.

„Со овој проект кој ќе се реализира и на тетовското подрачје ќе бидат опфатени над 3200 ученици од втора година кои следат настава на македонски, албански и турски јазик во вкупно 13 средни училишта на подрачјето, а се планира да трае до крајот на овој месец. На посебни часови, стручно обучени полициски службеници поблиску ќе ги запознаат учениците што претставува говорот на омраза, како да се препознае и како да се превенира истиот, не само на училиште, туку и во нивното слободно време, на социјалните мрежи и секаде каде ќе се пројави во неговиот основен вид и со неговите општствено негативни карактеристики и крајни последици.“, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

На учениците, исто така, ќе им биде објаснето како да се воздржат и надминат сите предрасуди и стереотипи во кои е содржан ваков говор, да не се поттикнува истиот, нетолеранцијата, дискриминацијата и другите форми на девијантно однесување на младите, а кои во крајна линија неретко можат да бидат причина и за врсничко насилство во училиштата и надвор од нив. На учениците ќе им биде поделен и соодветен едукативен материјал.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 5 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 8 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 8 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 9 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 10 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 11 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 12 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 12 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 13 часа

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 15 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 16 часа

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Вестипред 1 ден

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 6 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 3 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 6 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена