Поврзи се со нас

Култура

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Објавено

на

Со промоција на збирка поезија и доделување на благодарници во Гостивар заврши проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“. На завршниот настан, присуствуваа авторите на песните кои се застапени во книгата, соработниците во проектот, претставници на локалната самоуправа и други гости.

Збирката е тријазична (на македонски, албански и турски јазик) и содржи творби од млади поети од гостиварскиот регион од различни националности.

„Целта е да се афирмираат младите поети и таленти од Гостивар и гостиварско, да се сплотат различните националности преку стиховите, да се подигне нивото на културата и да се придонесе за нејзин развој. Секако на овој начин се поттикнува и поголемо учество на младите во културните збиднувања на локално ниво.“, рекоа од Здружението за култура и заеднички вредности КРИК-094, кои ги реализираа активностите.

Младите поети беа избрани по пат на конкурс, на кој се пријавуваа со песна на свој мајчин јазик. Селектираните творби обработуваат различни теми, гледишта на животот, внатрешни расположби, проблеми со кои се соочуваат младите, љубов, животни вредности итн.

Во збирката се застапени: Ева Дејановска, Бериника Арслани, Анастасија Лефкоска, Сумеја Алиу, Даница Среткоска, Сена Халити, Симона Филипоска, Елмин Елези, Рабиа Охрули, Марија Пандиловска, Нада Спасеска, Сумејје Луш и Тугба Зекири. Препевот на турски јазик е на Илкер Јусуф, додека на албански јазик го направи Афродита Џафери.

Проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“ финансиски е поддржан од Општина Гостивар. По тој повод, на настанот беа доделени благодарници и на општината и претседателот на општинскиот Совет, Валбон Лимани.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена