Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар запишани 530 првачиња, највозбудени и во центарот на вниманието денес

Објавено

на

Новата учебна година денеска започна во сите основни и средни училишта на гостиварската територија. Како и вообичаено, учениците на првиот училиштен ден се запознаваат со предметите што ќе ги изучуваат и се дели распоредот, но најголемото внимание секако го добиваат првачињата. За нив во училиштата се организираат свечени приеми и тие се распределуваат кај своите учителки. Првоодделенците добиваат честитки, желби за успех и среќен почеток од сите страни, од родителите, баби, дедовци, роднини..

Во училиштата на територијата на Општина Гостивар во учебната 2023/2024-та година запишани се 530 првачиња, што е за четириесетина помалку од лани. Во четирите гостиварски средни училишта пак, во прва година тргнаа околу 700 ученици.

Од општинскиот Сектор за образование информираа дека во текот на летниот период биле извршени зафати и инвестиции низ училиштата за да се подобрат условите за учениците и наставниот кадар.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена