fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во гостиварските училишта запишани 613 првачиња

Објавено

на

Во понеделник започнува новата учебна година за која највозбудени и најрадосни се децата кои тргнуваат во прво одделение. Уписите се спроведуваа во текот на месец мај, а годинава првачиња стануваат дечињата кои се родени во 2012-та година. Според податоците од општинскиот Сектор за образование, во основните училишта на територијата на општина Гостивар, запишани се 613 првачиња.

Искуството од претходните години кажува дека дел од родителите го чекаат септември за упис, па постои можност бројката да се зголеми. Сепак, изминатата деценија гостиварско постојано бележи тренд на намалување на бројот на првоодделенци. Проценките се дека бројката на нови ученици во прво одделение за десетина години се намалила околу 20%.

На подрачјето на општина Гостивар има 11 централни основни училишта и 20 подрачни.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!