Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во гостиварско Зубовце традиционално прославен празникот Огнена Марија

Објавено

на

Со црковно-народни обичаи во гостиварското село Зубовце денес, традиционално беше прославен православниот празник во чест на велокомаченицата Св.Марина-Огнена Марија. Оваа светица е заштитничка на селото и мештаните на денешен ден ја оддаваат својата почит кон неа.

Утрово во црквата која го носи името на велокомаченицата Св. Марина, беше отслужена Света златоустова литургија. Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, изврши водосвет и ги благосливи кумските лебови.

Одбележувањето на големиот ден за Зубовце продолжи со заедничка веселба во кругот на храмот, кадешто освен жителите на селото се собраа и голем број на гости.

Инаку, црквата Св. Марина е изградена пред повеќе од 160 години, врз темелите на многу постара црква, додека фрескоживописот на храмот го насликал познатиот Дичо Зограф, со својата тајфа.

 

фото:тетовско-гостиварска епархија

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 18 минути

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 1 час

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 2 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 4 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 16 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 17 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 19 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 20 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 21 час

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 22 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 23 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 23 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 1 ден

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 17 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 7 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена