Поврзи се со нас

Гостивар

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Објавено

на

Во селото Градец, (Општина Врапчиште) денес официјално беше пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост. Преку установата, за лицата со физички, интелектуални или комбинирани попречености ќе се обезбеди сеопфатна грижа, задоволување на нивните потреби за учење, социјализација, организирање на нивното слободно време.

„Дневните центри претставуваат мост меѓу социјализацијата, учењето на нови вештини и нови активности на лицата со попреченост. Тука ќе може да го поминуваат времето и да го поддржат својот развој. Лично сум сведок на придобивките кои лицата со попреченост ги имаат од Центрите како овој, од разговорите како со стручните соработници кои се вклучени во работата на центрите, така и со општините, но најважно, за придобивките зборуваат самите корисници.“, истакна министерката за труд и социјала Јована Тренчевска.

Изградбата на Центарот се реализираше со поддршка на Европската Унија преку Програмата ЕУ за општините.

„Знам колку е значајно да има услови за соодветно згрижување на децата, и тие не само да го поминуваат времето во една установа, туку и да научат нешто, да се развиваат и едуцираат. Се надевам дека ова ќе ги поттикне семејствата да дојдат, да се информираат за концептот на работа на центарот, и да ги користат услугите“, кажа Штефен Худолин, шеф на секторот за соработка во Делегацијата на ЕУ.

Врапчиште е првата рурална општина во земјава каде се отвора Дневен центар од ваков тип.

„Ова претставува суштинска трансформација во однос на создавање на соодветна средина за учење, грижа во текот на денот, социјализација и инклузија за најранливите членови на нашата заедница“, нагласи на настанот градоначалникот Исен Шабани.

Партнер во спроведувањето на проектот за изградба на установата е Асоцијацијата за демократска иницијатива (АДИ) Гостивар.

„Изградбата на дневниот центар за лица со попреченост ја отслика потребата на пошироката заедница и консултативниот процес што Општината го спроведе со граѓаните околу приоритетните социјални проблеми за решавање.“, изјави Лулзим Хазири, извршен директор на АДИ.

Дневниот центар во Градец се наоѓа до објектот на основното училиште. Проектот е со финансиска рамка од околу 425 илјади евра од кои 85% се обезбедени од ЕУ, додека 15% од Министерството за локална самоуправа.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 12 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 13 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 15 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 16 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 17 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 18 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 19 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 20 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 21 час

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена